Rośliny wokół nas nie tylko pięknie wyglądają, ale także pozytywnie wpływają na komfort naszego życia. Przeczytaj jak zrobić las w słoiku i ciesz się wszystkimi dobrymi rzeczami, które daje.
Zastanawiasz się jak zrobić las w słoiku? Myślisz o jego wyglądzie i kwestiach estetycznych, a może o tym, że takie lasy są coraz bardziej popularne? Pomyśl także o tych wszystkich pozytywnych aspektach jakie dają nam rośliny w naszych domach.
Co dobrego dają nam rośliny?
Po pierwsze, jak zapewne wiesz, rośliny dają nam niezbędny do życia tlen. Otrzymujemy go poprzez proces fotosyntezy, w której rośliny wytwarzają tlen jako produkt uboczny.
Po drugie, rośliny zwiększają również wilgotność powietrza. A to jest szczególnie ważne w pomieszczeniach ogrzewanych centralnie. Przez suche powietrze jesteśmy bardziej narażeni na infekcje i problemy z górnymi drogami oddechowymi.
Po trzecie, rośliny wydzielają też energetyzujące aromaty, które pozytywnie wpływają na zmianę samopoczucia. Co ciekawe substancje odpowiedzialne za aromat znajdują się we wszystkich częściach roślin, nie tylko w kwiatach.
Po czwarte, badania wykazują, że zieleń roślin dobrze wpływa na ludzką psychikę. Intensywne zielone liście uspokajają nas i koją nerwy, a do tego patrząc na nie odpoczywają nasze oczy.
A co z badaniami NASA nad roślinami oczyszczającymi powietrze?
Ponadto, co ciekawe, badania NASA nad właściwościami roślin do oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków chemicznych. Pewnie udało Ci się już trafić na takie informacje! W wielu miejscach przeczytasz i usłyszysz, że rośliny doniczkowe działają jak naturalny filtr powietrza.
Badania amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej odbyły się naprawdę. I wnioski pokazywały, że niektóre rośliny mają zdolność do pochłaniania niebezpiecznych zanieczyszczeń ze spalin, dymu papierosowego, ale także z farb i innych lotnych substancji, które są w wielu elementach pomieszczeń, w których przebywamy.
Jednak badanie te odbyły się w warunkach laboratoryjnych i nie miały przełożenia na rośliny w naszych domach. Żeby wyniki przełożyć do kubatury przestrzeni życiowych, to musielibyśmy obstawić się kwiatami na każdym możliwym kawałku ;) Co wcale nie znaczy, że rośliny nie działają! Delikatnie oczyszczają powietrze.
Co to jest las w słoiku?
Las albo ogród w słoiku inaczej zwany też florarium, to kompozycja roślinna posadzona w szklanym naczyniu. Do robienia florarium używa się roślin, które lubią dużą wilgotność powietrza. Naczynie pełni funkcję małej szklarni i zapewnia roślinom takie warunki, jakich potrzebują do prawidłowego rozwoju.
Innym przykładem jest biosfera, czyli kompozycja roślinna posadzona w szklanym, ale zamykanym naczyniu. Tu także wykorzystuje się rośliny, które lubią wysoką wilgotność powietrza oraz półcieniste stanowisko. Do środka takiej zamkniętej szczelnie biosfery dociera światło, dzięki któremu zachodzi fotosynteza. Woda krąży w nim w obiegu zamkniętym podobnie jak składniki mineralne. Natomiast tlen pochłaniają bakterie żyjące w glebie, które wytwarzają też dwutlenek węgla.
Historia powstania lasu w słoiku
Takie kompozycje tworzy się na świecie od ponad 150 lat, floraria były bardzo popularne w Wielkiej Brytanii w epoce wiktoriańskiej. Ich historię zapoczątkował niejaki Nathaniel Bagshaw Ward, z zawodu chirurg, a z zamiłowania botanik. W wieku kilkunastu lat Ward odwiedził Jamajkę i tam zachwycił się roślinami tropikalnymi. Po powrocie do domu, już jako dorosły człowiek, przez wiele lat próbował uprawiać egzotyczne gatunki w londyńskim ogrodzie. Jednak jamajskie rośliny nie rosły w brytyjskim klimacie – chłodnym i deszczowym. Aż wreszcie pan Ward wymyślił miniszklarnie do hodowania egzotycznych roślin. Skrzynka Warda, bo tak ją później nazwano, okazała się też idealna do transportowania roślin na statkach.
Jak zrobić las w słoiku – potrzebne materiały
bluszcz pospolity (Hedera helix) albo skrzydłokwiat,szklany słój na przykład o objętości 10 litrów,
piasek,
keramzyt,
ziemia (może być uniwersalna),
mech i kamyki do dekoracji,
ocet i ściereczka (do czyszczenia słoja),
łyżeczki lub łopatki (do wsypywania ziemi i piasku). Możesz zrobić łopatkę własnoręcznie – skorzystaj z naszej prostej instrukcji na łopatkę do kwiatów z plastikowej butelki.
Etap 1 – warstwa piasku
Warstwa piasku wchłania nadmiar wody. Piasek można kupić w sklepie akwarystycznym lub w sklepie budowlanym, gdzie sprzedawany jest jako piasek do piaskownicy. Usyp około 2 cm.
Etap 2 – warstwa keramzytu
Keramzyt pełni funkcję tak zwanego drenażu. Usyp go około 2 cm. Woda, którą podlewamy rośliny, musi gdzieś spłynąć. Gdyby została w ziemi i nie miała odpływu, korzenie szybko by zgniły. Keramzyt wchłania nadmiar wody, a dodatkowo napowietrza i rozpulchnia glebę, dzięki czemu do korzeni dociera więcej tlenu. Najgorsze dla naszej rośliny byłoby przelanie; gdyby korzenie zaczęły gnić, trudno byłoby uratować roślinę.
Etap 3 – wsypywanie ziemi
Warstwa ziemi powinna mieć wysokość doniczki, w której znajduje się nasza roślina przed przesadzeniem. Do posadzenia bluszczu/skrzydłokwiatu wystarczy nam ziemia uniwersalna.
Etap 4 – sadzenie rośliny
Teraz robimy dziurę w ziemi. Roślinę delikatnie wyjmujemy z osłonki i wkładamy do słoja. Osadzamy ją w ziemi, lekko dociskając do podłoża. Rozsunięte korzenie dokładnie obsypujemy ziemią, a następnie uklepujemy. Ziemia musi być dokładnie ubita, stabilna i dociśnięta palcami do brzegów słoja.
Etap 5 – dekorowanie
Ostatnim etapem tworzenia kompozycji jest umieszczenie mchu oraz ułożenie kilku dekoracyjnych kamyków. W tej chwili najwięcej zależy od twojej pomysłowości, nie ma jednej zasady, która mówiłaby, jak należy układać mech i kamyki. Zrób to po prostu tak, żebyś był(a) zadowolony(a) z efektu.
Bluszcz/skrzydłokwiat lubi wilgoć, a mech ma takie właściwości, że utrzymuje wilgoć na dłużej. Zatem mech nie tylko dekoruje naszą kompozycję, ale też pomaga rosnąć naszej roślinie.
Pamiętaj, że większość mchów jest pod ochroną. Mech do zrobienia florarium można kupić na przykład w sklepie zoologicznym albo w hurtowni florystycznej. Nawet jeśli macie własny ogródek przy domu, nie warto brać stamtąd mchu, ponieważ mieszka w nim mnóstwo owadów, mikroskopijnych żyjątek i bakterii, które zaszkodziłyby naszej roślinie w słoju.
W naszych otwartych zasobach znajdziesz scenariusz warsztatu Ogrody życia. A jeśli chcesz więcej informacji, pomocy i wspólnego działania w miłej atmosferze, to zapraszamy Cię także na roślinne warsztaty w naszej pracowni: Las w słoiku, Makramowy kwietnik.
Co jeszcze poprawi Ci nastrój?
Czy wiesz, że grzebanie w ziemi poprawia nastrój? Brytyjscy naukowcy wykazali bowiem, że bakterie glebowe poprawiają nastrój, aktywując grupę neuronów wytwarzających serotoninę. Można to porównać do naturalnych antydepresantów, bo bakteria Mycobacterium vaccae zwiększa poziom serotoniny zwanej też hormonem szczęścia.
Możesz także poprawić samopoczucie robiąc coś miłego dla siebie. Na przykład naturalny peeling do ciała, w tym wpisie znajdziesz kilka prostych rzepisów.
Wpis powstał w oparciu o warsztaty i scenariusz „Ogrody życia” przygotowany przez MAMYWENE do projektu „Oddycham z energią”. Autorki scenariusza: Milena Banaszewska, Aleksandra Zaorska, Alicja Żarkiewicz.
„Oddycham z energią”, to projekt edukacji antysmogowej w województwie pomorskim realizowany dla Grupy Energa – jednej z 4 największych w Polsce grup energetycznych. Grupa Energa postawiła na profilaktykę antysmogową i edukację, by realizować swoją strategię społecznej odpowiedzialności biznesu.
Jeśli uważasz, że ten wpis jest pomocny, to podziel się z innymi. Będzie mi bardzo miło, że docenisz w ten sposób moją pracę :) Dziękiję!
Alicja Żarkiewicz
Zostaw Komentarz