O jednym z naszych warsztatów i tworzeniu lasów w słoikach rozmawiam z Filipem Jędruchem. Posłuchaj, a dowiesz się co dobrego może dać Ci takie działanie oraz jak przygotować swój las.
Las w słoiku lub innymi słowy ogród w szkle lub florarium, to nazwy tego samego. Chodzi o zamknięcie roślin w szklanym naczyniu. Jest to żywa i piękna dekoracja. Możesz obserwować rozwój roślin, a przez ścianki szklanego naczynia na przykład oglądać korzenie kwiatów, które będą się z czasem rozwijać.
Co dobrego dają nam rośliny?
- Po pierwsze, jak zapewne wiesz, rośliny dają nam niezbędny do życia tlen. Otrzymujemy go poprzez proces fotosyntezy, w której rośliny wytwarzają tlen jako produkt uboczny.
- Po drugie, rośliny zwiększają również wilgotność powietrza. A to jest szczególnie ważne w pomieszczeniach ogrzewanych centralnie. Przez suche powietrze jesteśmy bardziej narażeni na infekcje i problemy z górnymi drogami oddechowymi.
- Po trzecie, rośliny wydzielają też energetyzujące aromaty, które pozytywnie wpływają na zmianę samopoczucia. Co ciekawe substancje odpowiedzialne za aromat znajdują się we wszystkich częściach roślin, nie tylko w kwiatach.
- Po czwarte, badania wykazują, że zieleń roślin dobrze wpływa na ludzką psychikę. Intensywne zielone liście uspokajają nas i koją nerwy, a do tego patrząc na nie odpoczywają nasze oczy.
Posłuchaj Ogrodnictwo, handmade i terapia w jednym – oto „Las w słoiku” w audycji Eweliny Potockiej Radio Trendy w Radiu Gdańsk.
Jeśli interesuje Cię ten temat, to z pewnością spodoba Ci się wpis Jak zrobić las w słoiku? Instrukcja krok po kroku. Może Ci się także przydać prosta instrukcja Łopatka do kwiatów z plastikowej butelki.
Wykorzystanie plastikowej butelki, którą masz już w domu, to działanie ekologiczne. Plastik dostanie drugie życie zanim trafi na śmietnik. Pewnie myślisz teraz, że przecież trafi do recyklingu? Masz rację, część plastików zostanie przetworzona na surowiec do wyrobu kolejnych przedmiotów. Musisz jednak wiedzieć, że jest wiele rodzajów plastiku i większości z nich nie poddaje się recyklingowi. A te, które można przetwarzać, za każdym razem tracą swoje właściwości i niestety w praktyce są recyklingowane zazwyczaj jeden czy dwa razy.
Zostaw Komentarz