Zastanawiasz się jak zrobić naturalny peeling do ciała? Jak przygotować swoje własne domowe SPA w wydaniu eko? Poniżej znajdziesz zbiór przydatnych informacji i przepisy.
Wiele naturalnych kosmetyków przygotujesz z produktów, które masz w domu. Dlatego wykorzystaj ich właściwości i zrelaksuj się robiąc coś dobrego dla siebie i dla środowiska. Dzięki samodzielnemu przygotowaniu kosmetyku wiesz co jest w środku, nie musisz się martwić o „tablicę Mendelejewa” w składzie. Nie kupisz także kolejnego opakowania, które zazwyczaj jest wykonane z plastiku. A nie każdy rodzaj plastiku może zostać poddany recyklingowi. Jeśli jednak dostanie kolejne życia, to nie będzie to trwało w nieskończoność, bo cykl życia plastiku, to zaledwie kilka ponownych przetworzeń.
Jak działa naturalny peeling do ciała?
– regeneruje naskórek i przyspiesza odnowę komórkową,
– stymuluje syntezę włókien kolagenu i elastyny co przeciwdziała procesom starzenia skóry,
– zapobiega pojawianiu się stanów zapalnych, niedrożności mieszków włosowych oraz zastojom limfatycznym, które przyczyniają się do powstawania cellulitu.
Oczywiście najlepsze efekty otrzymamy przy regularnym stosowaniu peelingu. Najlepiej 1 raz w tygodniu. Taka częstotliwość pozwoli na regenerację naszego naskórka, a jednocześnie zapobiegnie powstawaniu tego rogowaciejącego.
Jakie szkodliwe substancje możesz znaleźć w sklepowych peelingach?
Tworząc swoje kosmetyki przede wszystkim unikasz szkodliwych dla zdrowia substancji, które są składnikami wielu gotowych kosmetyków. Konserwanty, antyutleniacze, oleje mineralne czy PEG-i mogą podrażniać, powodować alergie, powstawanie trądziku, a nawet działać kancerogennie. Te substancje wykazują także negatywny wpływ na środowisko.
Ponadto unikasz nakładania na swoją skórę plastiku, którego cząsteczki często są używane jako sztuczne substancje złuszczające. Niestety te drobinki mikroplastiku nie są wyłapywane przez oczyszczalnie, więc trafiaą do morza.
Stwórz swoją własną recepturę lub wykorzystaj poniższe przepisy
Substancje bazowe jak fusy kawy, cukier, sól przygotuj w ilości odpowiadającej Twoim indywidualnym potrzebom na przykład peeling całego ciała lub tylko dłoni czy nóg. Moim zdaniem szklanka, a nawet półtorej szklanki, które to często pojawiają się jako miary do substancji bazowej, to zbyt duża ilość. Jednak sprawdź czego Ty potrzebujesz i dopasuj do siebie.
Wykorzystaj oliwę lub inny olej (ze słodkich migdałów, kokosowy, winogronowy). Zacznij od łyżki na porcję peelingu. Jeśli dodasz go zbyt dużo cała mieszanka będzie ściekać z ciała. Świetna konsystencja, to zbliżona do mokrego piasku, z którego robi się babki z piasku. Zbyt duża ilość oliwy czy oleju utrudni Ci późniejsze sprzątanie wanny/brodzika.
Jeśli chcesz, by Twój peeling pachniał, to wybierz olejki eteryczne. To bardzo ważne! Olejki zapachowe, które często w sprzedaży są przeznaczone do kominków zapachowych, to syntetycznie stworzone zapachy. Nie mają nic wspólnego z naturalnymi olejkami eterycznymi, które poza zapachem mają także inne właściwości np. relaksujące lub antyseptyczne. Jeśli masz w domu tylko zapachowe, to lepiej zrezygnuj z nakładania tej chemii na ciało. Peeling z samych kawowych fusów, też ładnie pachnie. A Ty przede wszystkim zadbaj o swoje zdrowie.
A składniki #PakujęDoSwojego
Składniki do wykonania domowych peelingów możesz kupić do swoich opakowań lub wybrać te szklane. Dzięki temu ograniczysz jednorazowe plastikowe opakowania.
Kawę, cukier, sól, a także cynamon i suszone kwiaty kupisz w sklepach oferujących żywność na wagę, w herbaciarniach lub sklepach zielarskich. Z pewnością warto rozejrzeć się za takimi miejscami w Twojej okolicy, ponieważ czasami są tuż obok.
Oliwę lub olej, a także olejki eteryczne kupisz w szklanych butelkach. Mimo, że mogą mieć plastikowe zakrętki, to zdecydowanie lepszy wybór. Te zakrętki odpowiednio posegreguj lub oddaj na jedną z wielu zbiórek. Rodzaj plastiku, z którego są wykonane jest dobrym surowcem wtórnym i chętnie skupują go firmy zajmujące się recyklingiem.
Peeling ujędrniająco antycellulitowy
– kawa (zaparzone fusy)
– mała łyżeczka cynamonu
– oliwa
– 3 krople pomarańczowego olejku eterycznego
– 2 krople cynamonowego olejku eterycznego
Peeling łagodząco regenerujący
– cukier
– łyżka kwiatów nagietka
– łyżka kwiatów lawendy
– oliwa
– 5 kropli lawendowego olejku eterycznego
Peeling detoksykująco energetyzujący
– sól morska
– łyżka ostropestu
– oliwa
– 4 krople eukaliptusowego olejku eterycznego
– 1 kropla olejku eterycznego z drzewka herbacianego
Peeling poprawiający nastrój
– kawa (zaparzone fusy)
– cukier
– mała łyżeczka cynamonu
– oliwa
– 2 krople pomarańczowego olejku eterycznego
– 2 krople goździkowego olejku eterycznego
– 1 kropla cynamonowego olejku eterycznego
Jednak po pierwsze pamiętaj o wykonaniu próby uczuleniowej na skórze przed zrobieniem peelingu
Przepisy i instrukcja wykonania pochodzą w warsztatów wSPAniałe. Jeśli chcesz zrobić swoje naturalne kosmetyki z naszą pomocą, uzyskać więcej informacji, gotowe składniki i instrukcję krok po kroku, to zapraszamy na warsztaty w Pracowni MAMYWENE!
Możemy przygotować warsztaty dla Ciebie i Twoich znajomych – napisz by ustalić szczegóły – kontakt@mamywene.pl
Sprawdź w naszym sklepiku czy w najbliższym czasie nie planujemy kameralnych warsztatów, w których możesz wziąć udział.
Zostaw Komentarz