Jak zrobić przydatny przybornik na drobiazgi lub piórnik? Poniżej łatwa instrukcja, a do tego wykorzystasz rzeczy niepotrzebne do stworzenia czegoś wartościowego! Daj drugie życie plastikowej butelce i tkaninie, a odwdzięczą Ci się porządkując Twoje drobiazgi.
Takie piórniki / przyborniki używamy w MAMYWENE na co dzień. Świetnie sprawdzają się do przechowywania ołówków, długopisów czy nożyczek. Robiłyśmy je także kilkukrotnie podczas warsztatów. Zawsze z super przyjęciem tego pomysłu przez osoby uczestniczące w warsztatach :)
Pierwszy raz robiłyśmy je w 2015 roku podczas cyklu warsztatów upcyklingowych dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Nadal mamy piórnik wtedy zrobiony! Jest naszym dyżurnym pojemnikiem na ołówki i radzi sobie bardzo dobrze w tej roli.
Materiały potrzebne do zrobienia piórnika
- plastikowa butelka
- nożyk introligatorski i nożyczki
- tkanina np. niepotrzebny t-shirt
- szpilki
- igła
- nić
- sznurek
- agrafka
Do zrobienia piórnika / przybornika potrzebujesz niewiele materiałów. Podstawowy element, to plastikowa butelka. Świetnie się sprawdzają takie po mleku – są na tyle miękkie, że łatwo w nich robić otwory, ale na tyle sztywne, że piórnik się nie składa. Dodatkowym atutem są poziome wgłębienia, które pomogą przy równym cięciu i szyciu. Oczywiście nadają się także inne butelki ;) Drugi ważny element, to tkanina. Bardzo dobrze sprawdza się tu dzianina, dlatego jeśli masz jakiś niepotrzebny t-shirt, to daj mu drugie życie! Przyda się także sznurek, sznurówka czy taśma bawełniana zrobiona z t-shirtu. Narzędzia, których potrzebujesz, to nożyk i nożyczki, igła z nitką, przydadzą się także szpilki i agrafka.
Dlaczego szycie, a nie klej na gorąco?
Próbowałyśmy robić takie piórniki różnymi metodami. Według nas szycie jest najbardziej trwałe. Nasz ma już klika lat! Klej na gorąco może rozpuścić plastik i odkształcić butelkę. Po wyschnięciu może też dosyć łatwo odklejać się. Podobnie jest z innymi klejami np. Magic czy Wikol.
1. Przetnij butelkę
Butelkę przetnij w taki sposób by odciąć tę część, która się zwęża. Potrzebujesz kawałka, który jest równy. Jeśli masz butelkę np. po mleku z poziomymi wgłębieniami, to wykorzystaj je do równego cięcia :) Jeśli masz gładką butelkę, to możesz nałożyć na nią gumkę recepturkę i ona wyznaczy Ci miejsce cięcia.
* wąską część butelki możesz wykorzystać do zrobienia gry zręcznościowej. Zdjęcie na dole postu.
2. Zmierz tkaninę
Najłatwiej odmierzyć kawałek, którego będziesz potrzebować, przez owinięcie tkaniny na butelce. Przyłóż ją do górnej części butelki i owiń. Zostaw około pół centymetra tkaniny na zszycie – widać to na zdjęciu w miejscu gdzie trzymam palec ;) Pamiętaj, że na górze będziesz szyć tunel na wciągnięcie sznurka, wiec potrzebujesz dodatkowych 2 cm na zakładkę. Powinnaś mieć po wycięciu prostokątny kawałek materiału.
* Do szycia wybierz tkaniny, które się nie strzępią. Ułatwi Ci to szycie.
3. Uszyj tunel na sznurek
Na jednym z dłuższych brzegów prostokąta zrób zakładkę. Będzie to tunel przez, który przewleczesz sznurek. Złóż materiał na około 2 cm i zszyj. Może to być najprostszy ścieg np. fastryga. Ważne by się trzymał. Jeśli dobierzesz kolor nici do koloru materiału, to nie będzie widać ściegu. Ukryje wszystkie nierówności. A poza tym po ściągnięciu sznurka i tak nie widać szycia, więc nie przejmuj się na bardzo :) Możesz pomóc sobie szpilkami by tkanina się nie przesuwała podczas szycia. Polecam, bo chwila na przypięcie szpilek zapobiegnie późniejszemu pruciu krzywych szwów.
4. Przyszyj tkaninę do butelki
Dłuższy bok tkaniny, na którym nie ma tunelu, przyszyj do butelki. Możesz bardzo ułatwić sobie zadanie i zanim zaczniesz szyć zrób dziurki w butelce. W odległości około pół centymetra nakłuj plastik za pomocą igły lub np. prujki (świetnie się do tego nadaje). Dzięki temu przyszywając materiał nie będziesz się skupiać na jednocześnie równym przekuwaniu butelki. Możesz szyć dowolnie, na okrętkę lub za igłą. Tu każdy ścieg jest dozwolony, bo będzie ukryty wewnątrz butelki. Pamiętaj by przyłożyć tkaninę lewą stroną i szyć po wewnętrznej stronie butelki. Później ją wywiniesz i na zewnątrz będzie estetycznie.
5. Zszyj krótszy bok
Zanim wywiniesz tkaninę zszyj krótszy bok. Na butelce wychodzi to całkiem nieźle ;) Później wywiniesz materiał i szew schowa się wewnątrz piórnika. Nawet jeśli coś pójdzie nie do końca po Twojej myśli i szew nie będzie idealnie równy, to i tak nie będzie go widać. Pamiętaj by na końcu zostawić otwór, wejście do tunelu! To przez niego wciągniesz sznurek.
6. Wciągnij sznurek
Ostatnim krokiem jest wciągnie sznurka. Pomóż sobie agrafką. Przypnij ją do jednego końca sznurka. Warto zrobić tu supełek by się agrafka nie zsunęła w trakcie przewlekania. Jeśli masz sznurek z sztucznego materiału, to możesz przypalić końce by się nie strzępił. Przy naturalnych tkaninach, które się rozwarstwiają możesz zawiązać supełki na obu końcach. Po przewleczeniu sznurka zawiąż supeł by się nie wysuwał z tunelu.
Gotowe! Zrobiłaś super piórnik przybornik
Ten wpis powstał w ramach wyzwania #UpcyklingowyRok, które organizuje Julia Wizowska tworząca bloga o upcyklingu – Na nowo śmieci. Warto zajrzeć!
Zero waste
To, w uproszczeniu, styl życia, w którym staramy się wytworzyć jak najmniej śmieci. Szczególnie takich, których nie da się poddać recyklingowi i wylądują na wysypiskach lub wyspach plastiku na oceanie.
Jedną z zasad, na których opiera się zero waste, to reuse (używaj ponownie). Do niej pasuje przetworzenie jednorazowej plastikowej butelki na piórnik. Zamiast stać się śmieniem dostanie drugie życie! Kiedy przybornik już się zużyje pamiętaj by posegregować jego elementy do odpowiednich śmietników – to zasada recycle. Po prostu oderwij tkaninę od plastiku i wrzuć do osobnych kontenerów.
Plastik do żółtego kontenera – tworzywa sztuczne i metale.Tkaninę najlepiej do kontenera na odzież używaną. Nawet takie ścinki, zniszczone ubrania dostaną drugie życie jako czyściwo i nie trafią na wysypisko!
Gra zręcznościowa z plastikowej butelki
Z górnej części butelki możesz zrobić taką grę zręcznościową! To naprawdę fajna zabawa i nie taka prosta jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Na naszych warsztatach świetnie się nią bawiły nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe :)
Jeśli spodobały Ci się pomysły na kreatywne wykorzystanie plastikowej butelki, to podziel się tym postem. Będzie mi bardzo miło jeśli to zrobisz :) Będzie to znaczyło, że moja praca włożona w przygotowanie tego wpisu została oceniona, a wiele osób zobaczy go i może zainspiruje się do działania!
—
Alicja
Zostaw Komentarz