Projekt dotyczący świadomego podejścia do mody, pokazujacy alternatywy dla ciągłego kupowania, szybkiej i niskiej jakościowo produkcji masowej. Uświadamiający wpływ społeczny i środowiskowy branży odzieżowej. A także inspirujący do kreatywnego podejścia przez naprawianie i przerabianie ubrań.
Projekt #jeansnowe, to
warsztaty upcyklingowe panel dyskusyjny e-book (do pobrania poniżej) podcast (do odsłuchania poniżej) Szafa Dobra w partnerstwie z IKEA Gdańsk, Gdyńskim Centrum Filmowym i Instytutem Kultury Miejskiej
Warsztaty upcyklingowe, czyli drugie życie jeansów
Pierwsze warsztaty w ramach #jeansnowe odbyły się w listopadzie 2018 roku w pracowni MAMYWENE. Była to inspiracja do wykorzystania niepotrzebnych jeansów, dania im drugiego życia dzięki spojrzeniu na nie jako na surowiec do kreatywnego przetworzenia. Warsztaty opracowałyśmy i prowadziłyśmy wspólnie z Joanka z. Powstały podkładki pod kubki, osłonki na doniczki, organizery na materiały i dekoracje. Zmieniając przeznaczenie przedmiotów odchodzimy od utartych ścieżek jakimi porusza się nasz umysł. Dzięki temu podczas warsztatów następuje trening kreatywności.
Panel dyskusyjny wokół tematu ubrań
W ramach programu Otwarty IKM w marcu 2019 roku projekt #jeansnowe się rozwinął. Oprócz warsztatów kreatywnego szycia przygotowałyśmy także panel dyskusyjny “Czy warto ratować ubrania?”. Wśród zaproszonych panelistek była Katarzyna Wągrowska, autorka książki Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej oraz Joanna Jóźwiak, Katarzyna Kołomijec i Elżbieta Konieczna.
Podczas panelu zostały poruszone takie kwestie:
E-book #jeansnowe do przeczytania
Zebrałyśmy informacje i inspiracje z #jeansnowe w jednym miejscu. Podsumowaniem panelu jest e-book, w którym można przeczytać odpowiedzi na pytania pojawiające się w trakcie spotkania. To także inspiracja do kreatywnego przetwarzania niepotrzebnych jeansów dzięki przygotowanej instrukcji jak “krok po kroku” przerobić jeansy na super podkładki pod kubek.
Publikacja jest darmowa i dostępna do pobrania tu: e-book #jeansnowe, czy warto ratować ubrania?
Podcast #jeansnowe do posłuchania
Z panelu dyskusyjnego prowadziłyśmy transmisję na żywo na Facebooku i Instagramie MAMYWENE. Jednak został także nagrany i w dobrej jakości można go odsłuchać w formie podcastu.
Panel dyskusyjny można także odsłuchać w formie podcastu – w tym miejscu.
Szafa Dobra
W ramach projektu #jeansnowe pojawiła się Szafa Dobra, która pomaga w zrobieniu czegoś dobrego dla innych i dla środowiska. Jest to akcja IKEA Gdańsk realizowana w partnerstwie z Gdyńskim Centrum Filmowym, Instytutem Kultury Miejskiej i MAMYWENE. Szafy pojawiły się w przestrzeni publicznej by dać ubraniom drugie życie i ułatwić możliwość pomocy potrzebującym. Przez cały miesiąc można było przynosić niepotrzebne ubrania w dobrym stanie i powiesić je w specjalnych szafach, skąd następnie trafiły do gdańskiej Fundacji DROGA. Szafa, która stanęła w Instytucie Kultury Miejskiej w ramach #jeansnowe także trafi do potrzebujących.
Wydarzenia w ramach #jeansnowe przygotowałyśmy z dbałością o aranżację przestrzeni i ekologiczne podejście. Aranżacja z przetworzonych ubrań nie tylko wyglądała estetycznie, ale też inspirowała do twórczego podejścia i kreatywnego spojrzenia.
Wykorzystałyśmy jeansowe osłonki na doniczki by roślinna dekoracja uprzyjemniała wizualnie przestrzeń. Pojemniki z jeansów pełniły także funkcję użytkową do trzymania wielorazowych sztućców i poczęstunku. Podobnie podkładki pod kubki były używane podczas panelu dyskusyjnego.
Poczęstunek był w duchu zero waste, czyli ograniczania ilości śmieci. Zrezygnowałyśmy z jednorazowych kubków i mieszadełek, a wszystkie produkty kupiłyśmy na wagę do swoich opakowań – odwołanie do projektu Pakuję do swojego. Zadbałyśmy też o zaspokojenie różnorodnych potrzeb i gustów względem poczęstunku – kawa, różne herbaty, cukier, bakalie, ciastka bez cukru, bezglutenowe, wegańskie oraz owoce.
zadbałyśmy o spójną oprawę graficzną całego projektu #jeansnowe. z wydarzeń, które odbyły się w ramach projektu mamy dokumentację fotograficzną.Albumy można obejrzeć na naszym Facebooku: panel dyskusyjny, warsztaty upcyklingowe.
.
.
Panel dyskusyjny, warsztat upcyklingowy i e-book zostały zrealizowane i dofinansowane w ramach programu Otwarty IKM Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.
.
.
.
Zostaw Komentarz