#jeansnowe, czy warto ratować ubrania? – projekt edukacyjny

with Brak komentarzy

Projekt dotyczący świadomego podejścia do mody, pokazujacy alternatywy dla ciągłego kupowania, szybkiej i niskiej jakościowo produkcji masowej. Uświadamiający wpływ społeczny i środowiskowy branży odzieżowej. A także inspirujący do kreatywnego podejścia przez naprawianie i przerabianie ubrań.

Logo projektu jeansnowe niebieski i pomarańczowy
Projekt #jeansnowe, to
warsztaty upcyklingowe

panel dyskusyjny

e-book

podcast

Szafa Dobra w partnerstwie z IKEA

Warsztaty upcyklingowe

Pierwsze warsztaty w ramach #jeansnowe odbyły się w listopadzie 2018 roku w pracowni MAMYWENE. Była to inspiracja do wykorzystania niepotrzebnych jeansów, dania im drugiego życia dzięki spojrzeniu na nie jako na surowiec do kreatywnego przetworzenia. Warsztaty opracowałyśmy i prowadziłyśmy wspólnie z Joanka z. Powstały podkładki pod kubki, osłonki na doniczki, organizery na materiały i dekoracje. Zmieniając przeznaczenie przedmiotów odchodzimy od utartych ścieżek jakimi porusza się nasz umysł. Dzięki temu podczas warsztatów następuje trening kreatywności.

Szycie na maszynie warsztaty kreatywne

Panel dyskusyjny

W ramach programu Otwarty IKM w marcu 2019 roku projekt #jeansnowe się rozwinął. Oprócz warsztatów przygotowałyśmy także panel dyskusyjny “Czy warto ratować ubrania?”. Wśród zaproszonych panelistek była Katarzyna Wągrowska, autorka książki Życie Zero Waste oraz Joanna Jóźwiak, Katarzyna Kołomijec i Elżbieta Konieczna. Podczas panelu zostały poruszone takie kwestie:

Dlaczego temat ubrań jest ważny?

Czego potrzebujemy w swojej szafie?

Jeśli decydujemy się na zakup ubrań, to czym się kierować?

Co zrobić z kupionymi, ale już niechcianymi ubraniami?

Jak ratować te, które już mamy, ale nie nadają się do noszenia?

Co zrobić z tymi, które nie mają szans na uratowanie?

Panel dyskusyjny #jeansnowe, czy warto ratować ubrania?

E-book

Zebrałyśmy informacje i inspiracje z #jeansnowe w jednym miejscu. Podsumowaniem panelu jest e-book, w którym można przeczytać odpowiedzi na pytania pojawiające się w jego trakcie oraz zainspirować się do kreatywnego przetwarzania niepotrzebnych jeansów dzięki przygotowanej instrukcji “krok po kroku”.

Publikacja jest darmowa i dostępna do pobrania e-book #jeansnowe, czy warto ratować ubrania?

Podcast

Panel dyskusyjny można także odsłuchać w formie podcastu – w tym miejscu.

Szafa Dobra

W ramach projektu #jeansnowe pojawiła się Szafa Dobra, która pomaga w zrobieniu czegoś dobrego dla innych i dla środowiska. Jest to akcja IKEA Gdańsk realizowana w partnerstwie z Gdyńskim Centrum Filmowym, Instytutem Kultury Miejskiej i MAMYWENE. Szafy pojawiły się w przestrzeni publicznej by dać ubraniom drugie życie i ułatwić możliwość pomocy potrzebującym. Przez cały miesiąc można było przynosić niepotrzebne ubrania w dobrym stanie i powiesić je w specjalnych szafach, skąd następnie trafiły do gdańskiej Fundacji DROGA. Szafa, która stanęła w Instytucie Kultury Miejskiej w ramach #jeansnowe także trafi do potrzebujących.

Plakat zbiórki odzieży dla potrzebujących

Wydarzenia w ramach #jeansnowe przygotowałyśmy z dbałością o aranżację przestrzeni i ekologiczne podejście. Aranżacja z przetworzonych ubrań nie tylko wyglądała estetycznie, ale też inspirowała do twórczego podejścia i kreatywnego spojrzenia.

Poczęstunek był w duchu zero waste, czyli ograniczania ilości śmieci. Zrezygnowałyśmy z jednorazowych kubków i mieszadełek, a wszystkie produkty kupiłyśmy na wagę do swoich opakowań – odwołanie do projektu Pakuję do swojego. Zadbałyśmy też o zaspokojenie różnorodnych potrzeb i gustów względem poczęstunku – kawa, różne herbaty, cukier, bakalie, ciastka bez cukru, bezglutenowe, wegańskie oraz owoce.

Grafika do panelu dyskusyjnego #jeansnowe, czy warto ratować ubrania?

Panel dyskusyjny, warsztat upcyklingowy i e-book zostały zrealizowane i dofinansowane w ramach programu Otwarty IKM Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

.