Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zapytał nas o pomysły na ekologiczne działania kreatywne. Przygotowałyśmy więc trochę prostych pomysłów do wykonania w domu. Zapraszamy do czytania!
Jak kreatywnie i z myślą o środowisku zagospodarować wolny czas, to pytanie, na które starałyśmy się odpowiedzieć w artykule. Z WFOŚiGW w Gdańsku współpracujemy od lat prowadząc warsztaty edukacyjne i miło było przekazać naszą wiedzę i doświadczenia również w formie online. Dzięki temu informacje dotrą do większej ilości osób. W artykule znalazły się między innymi:
inspiracje na drugie życie ubrań
Czas kiedy jesteśmy w domu, to świetny moment by zrobić przegląd garderoby. A wszystko to co już nie nadaje się do noszenia wykorzystać w kreatywny sposób. By uzupełnić wiedzę polecamy nasz bezpłatny e-book z projektu #jeansnowe, czy warto ratować ubrania?. A także instrukcję krok po kroku jak wykonać woreczek na zakupy z t-shirtu bez konieczności szycia – ta instrukcja powstała do projektu Pakuję do swojego.
dlaczego warto dawać rzeczom drugie życie?
Podczas produkcji różnych przedmiotów zostały zużyte zasoby jak woda, energia czy ropa naftowa. Często używane są chemiczne środki. Następnie trzeba je przetransportować do sklepu czy odbiorcy. To składa się na ślad węglowy, czyli sumę emisji gazów cieplarnianych. Możemy zmniejszyć ten ślad ekologiczny przez jak najdłuższe używanie danej rzeczy. Kiedy nie mogą już pełnić swojej pierwotnej funkcji, bo na przykład jeansy są dziurawe i za małe, to nadal możemy zmienić ich przeznaczenie. Zamiast trafić na śmietnik dostają drugie życie! Musimy mieć także świadomość, że to co wyrzucamy do kosza na śmieci nie znika w magiczny sposób. Jeśli odpowiednio posegregujemy odpady, to mają szansę na recykling. Ale recykling nie jest idealnym wyjściem, dlatego w piramidzie zero waste przed nim jest reuse, czyli ponowne użycie.
czy styl życia zero waste jest trudny?
Na warsztatach, wykładach czy spotkaniach, które prowadzimy staramy się pokazać, że początki zero waste nie są wcale trudne. Podpowiadamy od czego zacząć. Jak wybierać to co nie będzie na tyle wymagające by doprowadzić do rezygnacji z postanowień.
A styl życia w zgodzie z naturą, to także umiejętność radzenia sobie w trudniejszych sytuacjach. Na przykład samodzielne robienie środków czystości, kosmetyków czy przetwarzanie rzeczy, które jest również ekonomicznie opłacalne.
Jak kreatywnie i z myślą o środowisku zagospodarować wolny czas – cały wywiad można przeczytać na stronie WFOŚiGW w Gdańsku.
Zostaw Komentarz