W kalendarzu mamy wiele nietypowych świąt. Dzień Doceniania pojawia się w różnych odsłonach, np. Dzień Doceniania Pracownika, Dzień Doceniania Żony/Męża czy Dzień Doceniania Wiewiórek 😉 Bez względu na to kogo ma dotyczyć docenianie, zdecydowanie warto je praktykować! Przeczytaj dlaczego oraz w jaki sposób.
Praktykę doceniania można stosować wobec siebie oraz innych osób. Może to być także miejsce, przedmiot, sytuacja. Przykłady:
Doceniam to, że moja praca daje mi dużo satysfakcji i radości. Jestem wdzięczna, że dzięki niej mogę się stale rozwijać w kierunkach, które są mi naprawdę bliskie. Bardzo doceniam zaangażowanie w pracę mojej księgowej! Jej spokój, chęć wytłumaczenia oraz to, że zawsze jest na bieżąco z przepisami. Kiedy jestem w naszej pracowni doceniam piękno modernistycznego budynku, w którym się znajduje. Uwielbiam otwartą klatkę schodową i ceramiczne kafle na ścianach.
Docenianie działa w dwie strony
Kiedy to Ty doceniasz np. pracowniczkę, to zarówno Twój, jak i jej poziom dobrostanu się podnosi. To znaczy, że im częściej będziesz dostrzegać to, co możesz docenić, to poczucie Twojego dobrostanu będzie rosnąć. Wdrażając różne praktyki do swojej codzienności, pomagasz w podnoszeniu poziomu swojego zadowolenia z życia.
W psychologii pozytywnej praktyki, ćwiczenia, techniki czy zadania zwane są „pozytywnymi interwencjami”. Jedną z takich interwencji jest „Docenianie tego, co pozytywne”. Ale po co właściwie doceniać coś co jest pozytywne?
„W kontekście naszej percepcji wciąż posiadamy filtr ewolucyjno-biologiczny, który podkreśla to, co negatywne, jednocześnie spychając pozytywne wrażenia na dalszy plan.”
Cóż, nie przeskoczymy tego, że ewolucja przystosowała nas do przetrwania. Na szczęście 😉 Bo dzięki temu, że dla człowieka z epoki kamiennej, który mógł się cieszyć z faktu dekoracyjnych elementów z kości na ubraniu, jednak ważniejsze okazało się to, by ubranie chroniło przed zamarznięciem. Gdyby to stylówka była ważniejsza, to byś tego nie czytała! Bo gatunek ludzki dawno by wyginął..
„Zjawisko kongruencji nastrojów polega na tym, że znacznie lepiej pamiętamy sytuacje, które przeżyliśmy w podobnym nastroju do tego, w którym jesteśmy teraz.”
Kiedy mamy super dzień, wszystko jest w porządku. Trudniej zaczyna się robić gdy zaczynamy być coraz bardziej przygnębieni i przygnębione, popadamy w stany depresyjne. A to dlatego, że nasz mózg nas oszukuje! Skoro tak, to my też go oszukajmy by zadbać o siebie! Świadomie szukajmy pozytywów, nadawajmy im większą wagę i zakotwiczajmy w pamięci.
W Dniu Doceniania doceń siebie i zacznij praktykować tę pozytywną interwencję 💕
Dziękuję, że przeczytałaś_eś do końca. Zapraszam Cię do lektury innych tekstów naszego działo-bloga „INSPIRUJEMY„.
Alicja Żarkiewicz
Źródło: Sacha Bachim, „Psychologia pozytywna. 100 prostych technik na każdą sytuację”
Zostaw Komentarz